merinovilla

Merino vlna, kašmír nebo alpaka? Srovnání v číslech

Merinolammas, jonka villasta merinovilla saadaan

Ze všech tří je kašmír nejjemnější, alpaka má nejdelší vlákno s vysokou pevností v tahu a merino vlna je nejpružnější. Všechna tři jsou keratinová vlákna a merino vlna i kašmír vážou vlhkost přibližně stejně – rozdíl vzniká jinde. Zvlnění merino vlny činí 80–150 stupňů na milimetr, u alpaky Huacaya přibližně 33. Proto se merino pletenina vrací do původního tvaru, zatímco alpaková pletenina se vlastní vahou snáze vytahuje. To je také důvod, proč je merino vlna základem našeho sortimentu.

Odkud tato vlákna pocházejí?

Merino vlna se získává stříháním ovcí merino, obvykle jednou ročně. Toto plemeno se chová především na Novém Zélandu, v Austrálii a v Jižní Americe.

Kašmír pochází z podsady kašmírské kozy, která se na jaře vyčesává nebo stříhá.

Alpaková vlna se získává stříháním alpaky, velbloudovitého zvířete žijícího v jihoamerických Andách. Existují dvě plemena alpak: Huacaya a Suri.

V čem se vlákna měřitelně liší?

Čísla v tabulce pocházejí z nezávislých zdrojů, převážně z australského výzkumného přehledu RIRDC o vzácných vláknech. Zdroje jsou uvedeny na konci článku.

Vlast­nost Merino vlna Kašmír Alpaka
Tloušťka 15–22 µm* 13–19 µm 17–45 µm
Zvlnění 80–150 °/mm nižší než u merina Huacaya 33 °/mm, Suri 5–15 °/mm
Vázání vlh­kosti cca 14–16 % cca 14–16 % 8–15 % (odhady se liší)
Délka cca 60–100 mm cca 30–45 mm Huacaya průměrně cca 116 mm
Přednost pružnost a návrat do tvaru – pevnost v tahu a délka
Praní často v pračce obvykle ručně obvykle ručně
Spodní vrstva zavedená neobvyklá neobvyklá

* Merino vlna určená na oblečení. Podle Woolmarku má merino vlna obvykle méně než 22 mikronů. – = srovnatelné měření se nepodařilo najít. Pokyny k praní se u jednotlivých výrobků liší, vždy zkontrolujte visačku.

Ve funkčním prádle North Outdoor má merino vlna 17,5–19,5 mikronu. Naši nejjemnější merino vlnu o jemnosti 16,0 mikronu používáme v merino bundách Luka a Aura z látky OPTIM™ a v merino kšiltovce River.

Merino bundy Luka a Aura z látky OPTIM™, která je z merino vlny o jemnosti 16,0 mikronu

Všimněte si, jak široké je rozpětí tloušťky u alpaky. V USA bylo změřeno 606 vzorků alpaky Huacaya a průměr činil 27,9 mikronu při rozpětí 15,1–49,3. Jemnost alpaky se tedy velmi liší. U oděvu nošeného přímo na kůži se vyplatí podívat se na uvedenou hodnotu v mikronech.

Proč rozhoduje zvlnění víc než měkkost?

Zvlnění označuje typickou kadeřavost vlákna a měří se ve stupních na milimetr. Je fyzikálním základem pružnosti, objemnosti a schopnosti vlny vracet se do tvaru: zvlněné vlákno funguje jako drobná pružina.

Rozdíly jsou velké. U merina činí zvlnění 80–150 °/mm a průměr dvanácti stád přibližně 115. U alpaky Huacaya je průměr 33,2 °/mm a u alpaky Suri 5–15 °/mm, což je prakticky rovné vlákno. Zvlnění kašmíru je nižší a nepravidelnější než u merina.

Z toho plynou dvě věci. Merino pletenina se po nošení vrací do původního tvaru, zatímco alpaková pletenina se vlastní vahou snáze vytahuje. Zvlněné vlákno navíc udržuje úplet nadýchaný, takže mezi vlákny zůstává vzduch.

Která vlna je nejteplejší – kašmír, alpaka nebo merino?

Teplo ovlivňuje víc tloušťka úpletu než druh vlákna. Pletenina izoluje, protože mezi vlákny zůstává nehybný vzduch, a čím silnější úplet, tím víc vzduchu se do něj vejde. Výzkumy tepelné izolace textilií ukázaly, že nejdůležitějším faktorem je tloušťka, a to bez ohledu na materiál vlákna.

Záleží také na tom, zda vzduch v úpletu při nošení zůstane. Když úplet odolává stlačení a vrací se z něj, vzduchová vrstva se zachová. Tady je zvlnění merina výhodou: udržuje úplet nadýchaný i po nošení.

Důležitější volbou než druh vlákna je proto gramáž úpletu. U funkčního prádla ji udává hodnota g/m²: 150 g/m² je tenký úplet vhodný k pohybu, 260 g/m² je silný úplet do mrazu a na chvíle bez pohybu. Naše nejteplejší merino funkční prádlo je Arctic 260 ze 100 % merino vlny.

Oblečení Arctic z merino vlny při vrstvení

Dvě běžná tvrzení, která neplatí

Ve srovnáních materiálů se opakuje několik tvrzení, která při bližším pohledu neobstojí. Uvádíme je na pravou míru, protože se podle nich těžko rozhoduje o nákupu.

1. Vlákno alpaky je duté

V podobě, v jaké se obvykle uvádí, to neplatí. Část vláken alpaky obsahuje medulu neboli dřeň, tedy buněčné struktury se vzduchem. Nejde o trubičku, ale o žebříčkovitou řadu buněk, která je většinou přerušovaná nebo roztříštěná.

Nejzajímavější je, jakým směrem souvislost vede: medulace silně koreluje s tloušťkou vlákna. Čím jemnější alpaka, tím méně meduly obsahuje. V souboru 21 600 vláken zkoumaném v Peru (alpaky Huacaya, střední průměr 22,1 mikronu) bylo 32,6 % vláken zcela bez meduly. Vzduchové kapsy tedy skutečně existují, ale řeči o dutém vlákně jsou nadsázka.

2. Kousání vlny způsobuje lanolin

Nezpůsobuje. Kousání je mechanický jev, ne alergický: konce vláken silnějších než 30 mikronů se o kůži neohnou, ale tlačí na nervová zakončení, která vnímají bolest. Hotový merino oděv navíc lanolin prakticky neobsahuje, protože praní surové vlny ho odstraní pod úroveň 0,5 %. Více se dočtete v článku Kouše merino vlna?

A co vlhkost – který materiál lépe dýchá?

Upřímná odpověď zní: druh vlákna o tom nerozhoduje tolik, jak se často tvrdí.

Merino vlna a kašmír vážou za standardních podmínek vlhkost přibližně 14–16 % své hmotnosti. U alpaky si zdroje odporují, odhady se pohybují mezi 8 a 15 % a nezávislé původní měření se snadno najít nedá. Pro srovnání: polyester váže přibližně 0,4 %.

Přenos vlhkosti, tedy rychlost schnutí, je něco jiného než vázání vlhkosti. Nezávislý laboratorní test, který srovnával 16 vzorků látek (merino, alpaka, polyester a směsi), dospěl k závěru, že volba vlákna rychlost odpařování vlhkosti ze spodní vrstvy výrazně neovlivňuje. Rozhodující je struktura úpletu: hustota, tloušťka a konečná úprava.

Praktická výhoda merino vlny ve spodní vrstvě je trojí: je na dotek suchá i ve vlhkém stavu, zpomaluje vznik pachů a díky svému zvlnění se vrací do tvaru.

Co je odolnější – merino vlna, nebo alpaka?

Každá má svou přednost: vlákno alpaky dobře odolává tahu, merino vlna se vrací do tvaru.

Vlákno alpaky má vyšší pevnost v tahu než vlna stejné jemnosti a často bývá delší. Delší vlákno znamená méně konců vláken na povrchu, což omezuje žmolkování a chlupatění.

Merino vlna je ale pružnější. Kvůli rozdílu ve zvlnění má alpaka nižší odolnost vůči stlačení a hůře se vrací do tvaru. V praxi se alpaková pletenina snáze vytahuje a merino pletenina se lépe vrací do původního tvaru.

Vyplatí se zvolit směs?

Ve směsi se spojují vlastnosti různých vláken. Merino–kašmír spojuje měkkost kašmíru s pružností merina.

Péči zkontrolujte na visačce: obvykle se řídí nejcitlivějším vláknem, takže například pletenina merino–kašmír se často pere ručně.

Vyplatí se číst i procenta. Značka Woolmark (Pure New Wool) znamená 100 % nové vlny, Woolmark Blend nejméně 50 % a Wool Blend 30–50 % nové vlny.

Proč si North Outdoor vybral merino vlnu?

Má to tři důvody a všechny jsou praktické.

Zvlnění. Naše oblečení je určeno k nošení, ne k uschovávání. Zvlnění merina vrací úplet po nošení do původního tvaru.

Měřitelnost. Jemnost merina se udává v mikronech a dá se ověřit. Merino vlna v našem funkčním prádle má 17,5–19,5 mikronu a tato hodnota je uvedena na stránce produktu, takže ji zákazník může porovnat.

Použitelnost. Merino vlna je zavedeným materiálem pro spodní vrstvy, zatímco kašmír a alpaka se jako spodní vrstva používají zřídka. Finské počasí se mění i během jednoho dne a oděv musí fungovat při výstupu, kdy se potíte, i o přestávce, kdy stojíte na místě.

Používáme výhradně merino vlnu bez mulesingu.

Které produkty stojí za pozornost?

Merino rolák Hehku upleténý v naší vlastní pletárně v Oulu

Přečtěte si také: Kouše merino vlna? · Jaký je rozdíl mezi merino vlnou a běžnou vlnou? · Co je merino vlna?

Zdroje

  • The Woolmark Company: What is Merino wool – typická jemnost merino vlny
  • Wang, Wang & Liu: Properties, Processing and Performance of Rare and Natural Fibres, RIRDC 12/150 – rozpětí v mikronech, délka kašmírového vlákna, medulace
  • McGregor: Cashmere fibre crimp, crimp form and fibre curvature – zvlnění kašmíru
  • Garnsworthy et al. 1988, Journal of Neurophysiology 59(4) – mechanismus kousání a práh 75 mgf
  • Zallmann et al. 2017, Acta Dermato-Venereologica 97(8) – mýtus o alergii na vlnu, podíl lanolinu
  • Fiber Characteristics of Huacayas, soubor 606 vzorků – střední průměr 27,9 µm, zvlnění 33,2 °/mm, délka vlákna 116 mm
  • SGS Wool Testing Services, Bulletin 5.5B – hodnoty zvlnění merino vlny
  • Tržní data AWEX (Mecardo) – rozložení délky vlákna merino vlny
  • Pinares et al. 2018, Small Ruminant Research – dědivost medulace u peruánských alpak, soubor 21 600 vláken
  • The Woolmark Company, specifikace F-5 a F-7 – Woolmark Blend a Wool Blend
  • Abdel-Rehim et al. 2006, AUTEX Research Journal: Textile fabrics as thermal insulators – tloušťka úpletu a tepelná izolace
  • WoolWise, University of New England – struktura vlněného vlákna a vázání vlhkosti
  • Backpacking Light – nezávislé laboratorní srovnání materiálů pro spodní vrstvy

North Outdoor je finská společnost specializovaná na oblečení z merino vlny. Naše produkty navrhujeme ve Finsku a většinu našich svetrů a pletenin pleteme ve vlastní pletárně v Oulu. V našich výrobcích používáme výhradně merino vlnu bez mulesingu.

Aktualizováno 3. 11. 2026

Zobrazit další

Mitä mulesing tarkoittaa — ja miksi emme käytä sitä?

Napsat komentář

Tento web je chráněn službou hCaptcha a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti hCaptcha.